Lastiklerin, aşınarak minimum diş derinliğinin altına düşmesi, hasar görmesi veya yıpranması (patlaklar, kesikler, darbeler, balon yapması, havasının inmesi, aşırı yüklenilmesi, vb.) farklı nedenlere bağlı olarak değiştirilmeleri gerekebilir.

Bu nedenlerden dolayı lastikler (yedek lastik dahil olmak üzere) rutin olarak, örneğin ayda en az bir kez, kontrol edilmelidir. Düzenli muayeneler, bir lastiğin daha uzun ömürlü olması için özellikle önem taşımaktadır. Continental, lastiğin zarar gördüğünün tespit edilmesi veya bundan şüphelenilmesi durumunda, tüketicinin lastiklerini bir lastik servisi uzmanına göstermesini tavsiye eder. Tüketiciler, bu uzmandan alacakları tavsiyeye göre lastikleri kullanmaya devam edip edemeyeceklerine karar verebilirler.


DETAYLI BİLGİ ve SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN


Yedek lastiklerin de aynı anda muayene edilmesi tavsiye edilir. Bu rutin muayene, araçta bir lastik basınç takip sistemi (TPMS) olup olmadığına bakılmaksızın yapılır.

Tüketicilere, daima lastiklerinin dış görüntüsünün bilincinde olmaları tavsiye edilir. Ayrıca hava kaybındaki artış, gürültü veya titreşim gibi dinamik performansta meydana gelebilecek değişiklikler konusunda da dikkatli olmalıdırlar. Bu tip değişimler, lastiklere bağlı bir yetersizliği önlemek adına bir ya da daha fazla lastiğin değiştirilmesi gerektiğinin habercisi olabilir.

 

KIŞ LASTİĞİ KULLANIM ZORUNLULUĞU

 

08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”in 6. maddesinin 1. fıkrasının (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiştir.

 

Binek otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

 

BURSA OTO JANT LASTİK olarak tavsiyemiz, kış lastiğine geçişlerin Aralık ayına kalmadan gerçekleştirilmesi yönündedir. Yeni lastik siparişi ve lastik bayilerindeki randevu süreleri sebebiyle, gecikmelerin oluşmaması için lastik değişimlerinin 1 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasında yaptırılması önerilir.

 

Lastik Değişimi, Lastik Değişim, Araç Lastik Değişimi, Oto Lastik Değişimi, Bursa Lastik Değişimi, Bursa Lastik Değişim, Bursa Araç Lastik Değişimi, Oto Lastik Değişimi, Bursa Lastik Değişim Ücreti, Bursa Lastik Değişim Fiyatı