Site Loader

Yaz lastik değişimi  1 Nisan itibari ile başlar. 1 Aralık itibari ile de kış lastiğine geçiş yapılır. Lastiklerin sezonsal değişime tâbi tutulması sürücü güvenliği ve sürüş konforu için çok önemlidir. Yaz lastikleri yakıt tüketiminde tasarruf sağlıyor. Ancak her lastiğin deseninin de mevsim koşullarına göre tasarladığını unutmamak gerekir. Kışın yaz lastiği kullanırsanız, kaygan ve buzlu zeminde tehlike yaşarsınız, aracınız yol tutuş hakimiyetini kaybeder. Kış lastikleri tamamen zorlu yol koşullarına göre dizayn edilmiştir. Diş derinliklerine baktığınızda bile kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki farklılığı gözlemleyebilirsiniz. Yazın asfaltın sıcak olduğu zamanlarda ise kış lastiğinizi hala çıkarmadıysanız, lastiğin ömrü kısalır, deseni erime yapar, hem sürüşünüze hem de cebinize zarar verir.


DETAYLI BİLGİ ve SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN


 

 

Yaz Lastiğinin Özellikleri

Yaz lastiklerinin yapısındaki bloklar kalın ve kısadır. Kanallar ise uzunlamasınadır. Diş derinlikleri kış lastiği kadar derin olmadığından, kauçuk maddesinin yola daha iyi temas etmesini sağlar. Hava şartları 7 derecenin altına düştüğü zaman yaz lastiği yol tutuşunu kaybetmeye başlar, lastik dertleşir aynı verimliliği göstermemeye başlar.

Her zaman sorunsuz, ıslak olmayan kuru yolda sürüş keyfi başkadır. Yaz lastikleri bu sayede sessizdir, uzun yolculuklarda sizi rahatsız etmez.

Yazlık lastiklerin tasarruf sağladıkları doğrudur. Çünkü yuvarlama direncinin düşük olması, yol tutuşunun iyi olması beraberinde yakıt verimliliğini getirir. Siz yaz aylarında hala kış lastiği takıyorsanız, yakıt tüketimini ikiye katlamış olursunuz.

Yaz lastiğinizi değiştirirken mutlaka diş derinliğinin 1.6 mm’den düşük olmadığından emin olun. Yıpranmış lastik sizi ansızın yolda bırakabilir. Lastik değişimi sırasında aracınızın rot balans ayarını yaptırın. Bu servisi işinde uzman servislerden alın.

 

Kış Lastiğinin Özellikleri

Kışlık lastiklerin desen doluluk oranı yazlık ve dört mevsim lastiklerine göre oldukça fazladır. Bu desen tasarımı sayesinde kar, çamur, buz gibi dış etkenleri kanallarından arındırması kolay olur. Sırt yapıları kılcal damarlı, dişli bloklara sahiptir. Çekiş gücünü bu yapısına borçludur. Zaten zor mevsim koşullarına uygun üretildiği için sertleşme yapmadan, yol tutuşu sağlar, emniyetinizi arttırır.

Kış lastiklerini diş derinlikleri dışında, lastik yanağında yer alan M+S ibaresinden ve Snowflake (Kar tanesi) işaretinden ayırt edebilirsiniz.

Yazlık kışlık lastik değişimi son derece önemlidir. Aynı anda hem yaz lastiği hem kış lastiği kullanmayınız. Dört lastiğinizin dördününde set olarak kullanılması doğrudur. Lastikler de dahil olmak üzere, aracınızda güvenlik arıyorsanız tüm donanım ekipmanlarının belirli aralıklarla kontrollerini sağlamalısınız.

ŞİMDİ ARAYIN!